Historia marki

Hans i Sonja Allbäck w 1982 roku przywrócili do życia osiemnastowieczne receptury i metody produkcji farb, ponieważ czuli się rozczarowani jakością i trwałością produktów dostępnych na rynku. Rezultatem ich badań jest farba, oparta na bazie oczyszczonego, pozbawionego protein oleju lnianego – niezwykle trwała i wydajna. Prosta formuła, zawierająca jedynie olej, kredę i naturalne pigmenty sprawia, że farby Allbäck są nietoksyczne i nie zawierają żadnych rozpuszczalników chemicznych. Len oleisty używany do produkcji farb i wosków Allbäck pochodzi z lokalnych, szwedzkich, ekologicznych upraw.

Hans i Sonja o historii swojej firmy:

W 1982 roku rozpoczęliśmy remont okien, korzystając z dobrze znanych, rekomendowanych farb największych producentów w Szwecji. Byliśmy niezadowoleni z efektów. W ciągu kilku lat okna ponownie wymagały malowania. Co więcej, farby zawierały rozpuszczalniki takie jak terpentyna i inne dodatki, które negatywnie wpływały na nasze zdrowie. To był początek naszych poszukiwań. Chcieliśmy dowiedzieć się więcej na temat tradycyjnych metod malarskich: jak konserwowano okna, jakie materiały były wtedy dostępne? Zastanawialiśmy się, dlaczego okna i drzwi z lat 1700 -1950 były trwalsze niż te z drugiej połowy 20 wieku.

Naszym celem było przywrócenie zapomnianej wiedzy na temat farb na bazie oleju lnianego, znalezienie informacji o farbach stosowanych aż do czasów współczesnych, kiedy zastąpiły je preparaty alkidowe. Prowadzenie remontu naszych własnych, zabytkowych zabudowań dawało nam szansę wypróbowania i udoskonalania materiałów, spełniających wszystkie wymagania w zakresie właściwości technicznych, czasu schnięcia, ekologii, łatwości obsługi i konserwacji.

Tradycyjne europejskie umiejętności i dawna mądrość w połączeniu z nowoczesnymi technikami produkcji umożliwiły opracowanie zupełnie nowej generacji produktów, które nie wymagają rozpuszczalników, na żadnym etapie ich stosowania.

Sonja i Hans Allbäck

Podczas wieloletniej pracy stworzyli własną metodę łączącą tradycyjne metody rzemieślnicze i nową technologię, otworzyli ośrodek szkoleniowy, gdzie wykształcili ponad 260 nowych rzemieślników i odnowili elementy stolarki w wielu  monumentalnych obiektach jak Pałac Wersal w Paryżu, Parlament w Ottawie, pałac Amalienborg w Kopenhadze, posiadłość Holkham w Anglii, Masonerię w Oslo czy Uniwersytet w Lund.